Kako poboljšati financijsku klimu da mladi ljudi ostanu u Hrvatskoj

30.08.2021#Općenito

Svi smo svjesni negativnog trenda koji se događa posljednjih nekoliko godina. a to je odlazak mladih ljudi. Odseljavanje mladih i obrazovnih građana još je samo jedan negativan proces u nizu koji se osjeti u svim segmentima društva. Razlozi nisu samo ekonomske i socijalne neprilike, već i društvo s puno totalitarnog nasilja i politike, a bez imalo ozbiljnih razvojnih izgleda. Na žalost temeljno je nepovjerenje mladih ljudi u institucije i političare.

Mladi ne biraju posao, žele raditi

Sramotna je činjenica da danas mladi ljudi s fakultetom radije konobare u Irskoj nego u Hrvatskoj. Ne odlaze zato što su sebični i nije ih briga za vlastitu domovinu, odlaze zato što imaju svoje aspiracije, tragaju za prihvatljivim ambijentom, za radnim i moralnim uvjetima gdje će za svoj rad biti adekvatno plaćeni kako bi od poštenog rada mogli pristojno živjeti. Razlog je i veliko raslojavanje društva u našoj zemlji, socijalno i prostorno gdje 10 ljudi drži 30% ukupne štednje.

Ne napuštaju nas samo mladi

Na žalost bez obzira na to što naše društvo glasi za slobodno i liberalno, mogućnosti i prava nisu za sve jednaka. Crna je statistika da ne odlaze samo mladi ljudi, već i cijele obitelji jer im se obiteljska idila svela na puko preživljavanje i traženje boljih uvjeta za djecu i sebe. Obeshrabrujuće je za mlade ljude da završe fakultete, srednje škole i onda ne mogu naći posao ili nađu posao koji je neadekvatno plaćen, koji obezvrjeđuje njihov akademski status, ne nudi im nikakav napredak, siguran posao ili bilo kakvu financijsku sigurnost.

Nastavak obrazovanja vani gdje su kvalitetniji fakulteti također je jedan od motiva za odlazak mladih. Sve je to u konačnici povezano s financijskom situacijom, svi žele da se njihov rad cijeni, a to se u konačnici odražava na plaću i životni standard. Mladi ljudi imaju potpuno pravo svoje potencijale ispuniti do maksimuma. Treba im se omogućiti da se izraze u svakom segmentu društva, političko-obrazovnom, kulturnom itd.

Da bi riješili problem, potrebno je ukloniti uzrok

Nizak standard, loša ekonomija, roditelji koji se zadužuju kako bi svoju djecu kvalitetno obrazovali, nisu svakako uvjeti koji bi mogli zadržati mlade ljude u domovini. Takvi problemi su rijetko predmet rasprava u našem društvu, međutim i dan dan danas se ne čini ništa konkretno da se taj trend iseljavanja građana prekine ili barem ublaži.

Kad je bitno, tu je Ferratum.

Želim Ferratum gotovinski kredit

 

Također možete pročitati i ostale naše članke

Sorry, there are errors on the page: